Będą nowe przystanki wiedeńskie na Grabiszyńskiej. Przetarg trwa
Zapowiadana od dłuższego czasu budowa nowych przystanków wiedeńskich na ulicy Grabiszyńskiej wreszcie stanie się faktem. Urzędnicy szukają firmy, która zajmie się realizacją przedsięwzięcia.
Przygotowania do budowy nowych przystanków wiedeńskich na ulicy Grabiszyńskiej magistrat zaczął już wiosną 2020 roku, gdy zlecił projekt przedsięwzięcia, obejmującego przystanki „Bzowa – Centrum Zajezdnia” w rejonie ulicy Bzowej oraz przystanków „Hutmen” w rejonie alei Pracy.
Teraz - na przełomie czerwca i lipca - Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił przetarg na przebudowę ulicy Grabiszyńskiej w celu budowy przystanków wiedeńskich na przystanku "Bzowa - Centrum Zajezdnia".
Oprócz budowy przystanków wiedeńskich w dwóch lokalizacjach, wyłoniona w przetargu firma zajmie się też wykonaniem nawierzchni peronów i chodnika, budową ścieżki rowerowej w rejonie przystanku "Bzowa - Centrum Zajezdnia", przebudową sygnalizacji świetlnej, wykonaniem brakujących odcinków kanalizacji i odtworzeniem trawników. Na wszystkie prace wykonawca będzie miał 4 miesiące od podpisania umowy.
Przystanki wiedeńskie na Grabiszyńskiej budzą kontrowersje
Przypomnijmy, że pomysł budowy nowych przystanków wiedeńskich na ulicy Grabiszyńskiej wzbudził spore kontrowersje, zarówno wśród opozycyjnych radnych miejskich, jak i wśród części mieszkańców, którzy obawiali się jeszcze większych korków na tej wrocławskiej arterii. Miasto zapewniało jednak, że dzięki nowym przystankom pasażerowie MPK będą mogli wygodniej wsiadać do tramwajów.
– Na każdym etapie rozważamy jak najlepsze rozwiązania dla wszystkich. W tym przypadku naszym priorytetem są jednak pasażerowie komunikacji zbiorowej. Przystanki wiedeńskie to forma przystanku wyniesiona w pobliżu jezdni, która pozwala z poziomu wygodnego dla pasażera wejść do tramwaju. Nie możemy zapominać o osobach starszych, czy tych poruszających się na wózkach inwalidzkich – zaznaczała Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności we wrocławskim magistracie.
Jak podkreślali urzędnicy, przystanki wiedeńskie będą także swego rodzaju formą bezpieczeństwa, bo poruszające się ulicą Grabiszyńską pojazdy będą musiały zmniejszyć swoją prędkość i dostosować ją do nowych elementów jezdni.
Najpopularniejsze teraz
-
Dodatkowa rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Są jeszcze wolne miejsca na studiach
-
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką
-
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia
-
Nowe koszulki Śląska Wrocław! Cała Polska już wie, że są najładniejsze w Ekstraklasie.
-
Rock and roll pod gołym niebem. Już w sobotę Wrocławska Potańcówka na placu Wolności
-
Tauron Nowe Horyzonty. Kino za darmo na Rynku i w Leśnicy: Zobacz trailery
-
We Wrocławiu powstaje Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii. „Ekstraklasa w leczeniu udarów”
-
Trener Ante Simundza i Michał Szromnik przed Górnik - Śląsk
-
Co robić w weekend we Wrocławiu? Kino, sport, taniec i spacer po Parku Tysiąclecia
-
Już dziś świetlny przejazd na rolkach przez Wrocław
-
Wrocławianie wywożą śmieci na potęgę. Jakie odpady najczęściej trafiają do PSZOK?
-
Dziś Światowy Dzień Radia. Jakich stacji można słuchać we Wrocławiu? [LISTA CZĘSTOTLIWOŚCI]
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Nowe zaplecze dla sportowców na Zakrzowie. Miasto ogłosiło przetarg
-
Pięć nowych kierunków na Politechnice Wrocławskiej. Sztuczna inteligencja przebojem wchodzi na uczelnię
Najpopularniejsze
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką
W najbliższy weekend, 25 i 26 lipca, Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice ponownie zamieni się w plenerowe kino. Tym razem pokazy odbędą się na Padoku Zielonym, gdzie będzie można bezpłatnie obejrzeć filmy „Drama” i „Wielka Warszawska”.
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia
Około 400 uczestników wzięło udział w piątkowym Nightskatingu we Wrocławiu. Miłośnicy rolek, wrotek i longboardów pokonali wieczorem trasę prowadzącą przez główne ulice miasta, rozpoczynając i kończąc przejazd przy Narodowym Forum Muzyki.

