Autobus bez kierowcy będzie woził pasażerów po Cmentarzu Osobowickim [ZDJĘCIA]
We Wrocławiu rozpoczęły się testy autonomicznego minibusa BB-1 produkowanego przez gliwicką firmę Blees. Charakterystyczny zielony pojazd od 15 października ma wozić pasażerów po terenie Cmentarza Osobowickiego.
Wrocławskie testy autobusu autonomicznego rozpoczęły się we wtorek. Pojazd, zanim zacznie kursować z pasażerami, musi „nauczyć się” trasy. Z uwagi na to, że przepisy na razie nie zezwalają na użytkowanie pojazdów autonomicznych na drogach publicznych, minibus testowany może być jedynie na obszarach zamkniętych.
Pojazd BB-1 ma już za sobą m.in. testy na Górnym Śląsku, gdzie kursował po parkach i terenie jednej z tamtejszych uczelni wyższych. We Wrocławiu pojazd ma posłużyć do przewozu osób odwiedzających groby bliskich na największej miejskiej nekropolii – Cmentarzu Osobowickim.
– Mówimy o seniorach i wszystkich osobach, które potrzebują transportu na tak rozległym terenie. Szczególnie o tych, którzy mają problemy z poruszaniem się. Mówimy też o przyszłości, bo przyszłość to autonomiczny ruch. I właśnie tutaj, we Wrocławiu, staramy się testować na terenie zamkniętym rozwiązania autonomicznego ruchu. Rozwiązania bezpieczne i ekologiczne, w taki sposób, byśmy razem z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, której jesteśmy aktywnym członkiem, mogli podsuwać rozwiązania w prawodawstwie, które umożliwią nam implementację ruchu autonomicznego – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
Testowany pojazd ma 5 metrów długości, jest szeroki na 2,1 m i wysoki na 2,8 m. Na jednym ładowaniu może przejechać ok. 200 km. Pojazd zabiera na pokład do 15 pasażerów. Jest wyposażony w siedzenia z pasami bezpieczeństwa. Może też przewozić osoby na wózkach inwalidzkich.
Firma Blees rozwija projekt BB-1 od 2019 r. Jej produkt to pierwszy i na razie jedyny autonomiczny mikrobus, który powstał w Polsce. Poza właścicielami start-upu z Gliwic nad projektem pracowali także naukowcy z Politechniki Śląskiej.
– Nasz minibus przemieszcza się bez kierowcy dzięki nowoczesnym technologiom. Sam podejmuje decyzje, ale w czasie testów na jego pokładzie jeździ także operator, który czuwa nad bezpieczeństwem i może w każdej chwili przejąć kontrolę. Pojazd jest wyposażony w czujniki i sensory, które umożliwiają mu poruszanie się, odnajdywanie się w przestrzeni, wykrywanie obiektów i przeszkód, co pozwala na bezpieczną jazdę. Są tu trzy radary, 11 kamer i 7 lidarów – czyli urządzeń skanujących, które wykorzystują impulsy laserowe do pomiaru odległości od obiektów i tworzenia trójwymiarowych map otoczenia – opowiada Tomasz Pacan, prezes firmy Blees.
Wrocławianie przejechać się autonomicznym minibusem będą mogli już w połowie października. Pojazd pomoże dotrzeć na groby bliskich przed świętem Wszystkich Świętych.
– Teraz przez cztery dni pojazd ten będzie testował trasę i jeśli wszystko się powiedzie, od połowy października przez 14 dni będzie woził mieszkańców. To ułatwi odwiedzającym cmentarz wrocławianom, szczególnie osobom starszym i ze szczególnymi potrzebami, poruszanie się po jego bardzo rozległym terenie – komentuje Bartłomiej Świerczewski, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Najpopularniejsze teraz
-
Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
Śląsk Wrocław planuje wzmocnić kadrę przynajmniej trzema zawodnikami. Znamy pierwsze nazwisko, które jest wiązane z klubem. To środkowy pomocnik
-
Woda jako źródło życia: MPWiK i Strażacy razem na rzecz mieszkańców!
-
Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50
-
Błaszczykowski, Boruc, Piszczek i Mila kontra Del Piero, Rivaldo, Quaresma i Szewczenko. Już jutro wielki mecz legend na Tarczyński Arena [Jak dojechać]
-
Polska - Reszta Świata na Tarczyński Arena. Błaszczykowski, Mila, Piszczek Boruc vs. Del Piero, Rivaldo. Zobacz zdjęcia, Polacy nie dali szans rywalom.
-
Płatny Facebook, Instagram i WhatsApp? Meta zaczyna gotowanie żaby
-
Poznaj najpiękniejsze trasy kolejowe regionu. Wraca Dolnośląski Bilet Weekendowy
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Najlepsze technika we Wrocławiu. Które technikum wybrać? [LISTA, RANKING 2022]
-
Sprawdź, dokąd polecą Wrocławianie na długi weekend czerwcowy
-
Miasto wyremontuje ulicę Zaporoską
-
Płatne parkowanie pod Magnolią. Znamy nowe zasady!
-
Niedziela handlowa przed Wielkanocą. Jak w tą niedzielę otwarte są centra handlowe we Wrocławiu? [27.04.2025]
-
Rusza nabór wniosków na lokalne inicjatywy mieszkańców Dolnego Śląska
найбільш популярний
Цікаві місця поблизу Вроцлава, які необхідно відвідати
Географічне розташування Вроцлава відкриває багато переваг, зокрема і можливість відвідати історичні місця, пам’ятки культури, архітектури та природні дива.
Особливості оформлення закордонного паспорту для українців, які знаходяться в Польщі
У зв’язку з воєнними діями на території України багато громадян виїхали на територію Польщі по закордонних паспортах. Але є ті, які перетнули кордон з українським паспортом, свідоцтвом про народження або іншими документами. І для них є актуальним питання оформлення закордонного паспорту, як для дорослих, так і для дітей.


