Rusza „Lato w Zajezdni”. W sobotę moc atrakcji przy Grabiszyńskiej
Centrum Historii „Zajezdnia” w najbliższą sobotę (21 czerwca) zaprasza na wydarzenie „Lato w Zajezdni”. Na terenie obiektu przez cały dzień będą trwać obchody 40-lecia Międzyszkolnego Komitetu Oporu i Święta Wrocławia. W programie znalazły się gry, zabawy, debata i koncert.
Międzyszkolny Komitet Oporu to oddolna inicjatywa młodzieżowa, która zawiązała się w latach 80. Grupa uczniów wrocławskich szkół średnich uważana była za jedną z najważniejszych i najprężniej działających niezależnych organizacji młodzieżowych tamtego czasu. To właśnie zawiązanie się tej inicjatywy jest pretekstem do sobotniego świętowania w Centrum Historii Zajezdnia.
W programie znalazła się debata uczestników młodzieżowego oporu „Młodzi niepokorni – współpraca z organizacjami opozycji antykomunistycznej”, a także koncert „Na młode wilki obława”, którego głównym bohaterem będzie Norbert „Smoła” Smoliński, oddający śpiewem hołd Pokoleniu „Solidarnych”. Przez cały dzień dzieci będą mogły wziąć tu też udział w różnego rodzaju atrakcjach.
PROGRAM WYDARZENIA „LATO W ZAJEZDNI” – 21 czerwca 2025 r.:
10.00–18.00 – Gry i zabawy dla dzieci. Warsztaty tematyczne dla rodzin z dziećmi
-
Ceramika Kasinowo
-
Skrzydła Lasu
-
Złota Rączka
-
Mistrz Czekolady
-
Planetarium
-
Planszowa Rodzina
-
Wianki
-
Sitodruk
-
IPN, oferta edukacyjna (gry)
10.00–18.00 – Strefa Malucha
-
dmuchańce
-
ścianka wspinaczkowa
-
bańki mydlane
-
figurki z balonów
-
klocki
-
gry i zabawy naszych rodziców
-
pojazdy milicyjne z lat 80.
14:30–16:00 – Żywa historia w namiotach tematycznych
-
młodzieżowy bunt lat 80. „na żywo”!
-
wolne słowo – podziemni drukarze w akcji
-
grupy wykonawcze – opozycyjni grafficiarze
-
kolporterzy – jak działały dzielnicówki
-
uliczne formy oporu – zadymy i demonstracje
-
happeningi krasnoludków – bunt z humorem
-
samokształcenie – niezależne klasy i obozy
-
represje – losy więźniów politycznych
12:00–18:00 – Przejazdy autobusem Jelcz 043
18.00–20.00 – Debata: Młodzi niepokorni - współpraca z organizacjami opozycji antykomunistycznej
-
Z okazji 40-lecia powstania Międzyszkolnego Komitetu Oporu zapraszamy na debatę poświęconą zaangażowaniu młodzieży w działalność opozycyjną w okresie PRL. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak młodzi ludzie w latach 80. angażowali się w działalność opozycji młodzieżowej, jak wyglądała ich współpraca z bardziej doświadczonymi działaczami oraz co z tamtego doświadczenia pozostaje aktualne dziś.
20.00–21.30 – Koncert „Na młode wilki obława” – Norbert „Smoła” Smoliński w hołdzie Pokoleniu „Solidarnych”
-
Usłyszymy pieśni najważniejszych polskich bardów – to utwory upamiętniające wyjątkowy czas pełen buntu, gniewu, ale także wiary, nadziei, dumy. „Ballada o Janku Wiśniewskim”, „Obława”, „Wróżba”, „A my nie chcemy uciekać stąd”, „Idą pancry na Wujek”, „Gdy tak siedzimy nad bimbrem”, pieśni Przemysława Gintrowskiego, Jacka Kaczmarskiego, Jana Kelusa, Macieja Bieniasza czy równie ponadczasowa i uniwersalna poezja Zbigniewa Herberta. Muzyka wsparta archiwalnymi wizualizacjami…
Norbert „Smoła” Smoliński to muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, znany z thrash metalowych zespołów Astat i Stonehenge czy formacji o łagodniejszym brzmieniu: Talking Pictures, Delhy Seed i Contra Mundum.
Sobota 21 czerwca 2025 r., Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184. Wstęp wolny (płatny jest jedynie wstęp na wystawę główną: „Wrocław 1945–2016” w Centrum Historii Zajezdnia”).
Najpopularniejsze teraz
-
Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
Śląsk Wrocław planuje wzmocnić kadrę przynajmniej trzema zawodnikami. Znamy pierwsze nazwisko, które jest wiązane z klubem. To środkowy pomocnik
-
Woda jako źródło życia: MPWiK i Strażacy razem na rzecz mieszkańców!
-
Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50
-
Błaszczykowski, Boruc, Piszczek i Mila kontra Del Piero, Rivaldo, Quaresma i Szewczenko. Już jutro wielki mecz legend na Tarczyński Arena [Jak dojechać]
-
Polska - Reszta Świata na Tarczyński Arena. Błaszczykowski, Mila, Piszczek Boruc vs. Del Piero, Rivaldo. Zobacz zdjęcia, Polacy nie dali szans rywalom.
-
Płatny Facebook, Instagram i WhatsApp? Meta zaczyna gotowanie żaby
-
Poznaj najpiękniejsze trasy kolejowe regionu. Wraca Dolnośląski Bilet Weekendowy
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Najlepsze technika we Wrocławiu. Które technikum wybrać? [LISTA, RANKING 2022]
-
Sprawdź, dokąd polecą Wrocławianie na długi weekend czerwcowy
-
Miasto wyremontuje ulicę Zaporoską
-
Płatne parkowanie pod Magnolią. Znamy nowe zasady!
-
Niedziela handlowa przed Wielkanocą. Jak w tą niedzielę otwarte są centra handlowe we Wrocławiu? [27.04.2025]
-
Rusza nabór wniosków na lokalne inicjatywy mieszkańców Dolnego Śląska
Najpopularniejsze
Śląsk Wrocław planuje wzmocnić kadrę przynajmniej trzema zawodnikami. Znamy pierwsze nazwisko, które jest wiązane z klubem. To środkowy pomocnik
Pomimo tego, że trener Śląska Wrocław zapewniał na konferencji, że teraz przez drużyną przede wszystkim odpoczynek, trudno przypuszczać, że sztab szkoleniowy spoczął na laurach. Ante Šimundža zapowiada, że do kadry powinno dołączyć przynajmniej trzech piłkarzy, a możliwe, że będzie ich o jednego lub dwóch więcej.
Woda jako źródło życia: MPWiK i Strażacy razem na rzecz mieszkańców!
Wrocławskie MPWiK łączy siły ze Strażakami. Komenda Miejska PSP we Wrocławiu została właśnie ambasadorem kampanii #PijKranówkę. Działanie to wpisuje się też w miejski program „Bezpieczny Wrocław”, którego celem jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa mieszkańców.

