Wrocław: Na Rynku odbędzie się specjalne widowisko z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
W najbliższy czwartek w całej Polsce upamiętniona zostanie 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. We Wrocławiu poza oficjalnym apelem, z okazji rocznicy na Rynku zobaczyć będzie można widowisko teatralno-muzyczne „Godzina W Obrazach”.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00. Tradycyjnie już „Godzina W”, i w tym roku zostanie upamiętniona we Wrocławiu. Oficjalne uroczystości odbędą się przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego na Promenadzie Staromiejskiej (przy fosie między pl. Wolności i Świdnicką).
Po oficjalnych uroczystościach będzie można przejść na Rynek, gdzie zaplanowano specjalne widowisko artystyczne inscenizujące wydarzenia z pierwszych dni wybuchu Powstania.
– Widowisko zatytułowane „Godzina W Obrazach” ma formę dramatu muzycznego, którego treść stanowią związane z Powstaniem Warszawskim powojenne utwory muzyczne oraz literatura. Całość wykonana przez aktorów, wokalistów, tancerzy i akrobatów przywołuje historię warszawskiego zrywu, pokazując dramatyzm tamtych dni. Usłyszymy aranżacje na małą orkiestrę tak znanych utworów, jak np. „Dziś idę walczyć mamo!”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Mała dziewczynka z AK”, „Warszawo ma” czy „Gdy w noc wrześniową”. Widowisko przygotowali artyści z Młodzieżowej Akademii Musicalowej, Grupy Everest, a akompaniować im będzie orkiestra Silesian Art Collective. Pomysłodawcami projektu są Magdalena Zawartko oraz Kamil Przyboś – zapowiada Adam Pacześniak, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia, które obok Urzędu Miejskiego Wrocławia jest organizatorem koncertu.
Wydarzenie rozpocznie się ok. godz. 19:00 przy kamieniczkach Jaś i Małgosia. Wstęp wolny.
O Powstaniu Warszawskim
1 sierpnia 1944 roku o godzinie W (17:00) wybuchło w Warszawie powstanie, którego celem było wyzwolenie stolicy z rąk niemieckich jeszcze przed wejściem w Armii Czerwonej do miasta. Walki po 63 dniach się zakończyły przegraną, ale bohaterstwo powstańców nie poszło na marne. Pamięć o zmaganiach z okupantem, o daninie krwi, jaką złożyli żołnierze Armii Krajowej oraz cywilni mieszkańcy Warszawy jest obecna również i dziś. Szacuje się, że kilka tysięcy mieszkańców stolicy zostało po upadku Powstania Warszawskiego wywiezionych przez Niemców do zlokalizowanych w ówczesnym Breslau i okolicach filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen czy obozów pracy. Około 300 osiedliło się po II wojnie światowej w stolicy Dolnego Śląska, włączając się w odbudowę oraz życie kulturalne i społeczne naszego miasta. Związki te można prześledzić na wystawie, która znajduje się w Centrum Historii Zajezdnia – moduł poświęcony wojennym losom późniejszych wrocławian zbudowany jest w formie warszawskiego kanału. W takich miejscach warszawiacy szukali w sierpniu i wrześniu 1944 roku schronienia przed niemieckimi pociskami i bombami. Dla wielu to była jedyna droga ucieczki…
Najpopularniejsze teraz
-
Dodatkowa rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Są jeszcze wolne miejsca na studiach
-
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką
-
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia
-
Nowe koszulki Śląska Wrocław! Cała Polska już wie, że są najładniejsze w Ekstraklasie.
-
Rock and roll pod gołym niebem. Już w sobotę Wrocławska Potańcówka na placu Wolności
-
Tauron Nowe Horyzonty. Kino za darmo na Rynku i w Leśnicy: Zobacz trailery
-
Trener Ante Simundza i Michał Szromnik przed Górnik - Śląsk
-
Co robić w weekend we Wrocławiu? Kino, sport, taniec i spacer po Parku Tysiąclecia
-
Już dziś świetlny przejazd na rolkach przez Wrocław
-
Rząd szykuje wielke zmiany w mieszkaniach. Oto szczegóły
-
Gotówka coraz mniej mile widziana? „Proszę zapłacić kartą”
-
Kaśka Sochacka, Vito Bambino i Mrozu wystąpią we Wrocławiu. Znamy program Letnich Brzmień 2026
-
Praca za granicą w wakacje. Gdzie szukać bezpiecznych ofert i ile można zarobić?
-
Nowe miejsca do sportu i rekreacji w gminie Siechnice. Powstaną boiska i bieżnia
-
Europejski turniej baseballu we Wrocławiu. Droga na Olimpiadę Los Angeles 2028
Najpopularniejsze
Dodatkowa rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Są jeszcze wolne miejsca na studiach
Politechnika Wrocławska prowadzi dodatkową rekrutację na studia I stopnia. Kandydaci mogą wybierać spośród około 40 kierunków we Wrocławiu oraz w filiach uczelni w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze.
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką
W najbliższy weekend, 25 i 26 lipca, Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice ponownie zamieni się w plenerowe kino. Tym razem pokazy odbędą się na Padoku Zielonym, gdzie będzie można bezpłatnie obejrzeć filmy „Drama” i „Wielka Warszawska”.
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia
Około 400 uczestników wzięło udział w piątkowym Nightskatingu we Wrocławiu. Miłośnicy rolek, wrotek i longboardów pokonali wieczorem trasę prowadzącą przez główne ulice miasta, rozpoczynając i kończąc przejazd przy Narodowym Forum Muzyki.


