Wrocław będzie miał Muzeum Komunikacji Miejskiej? W przyszłym roku pierwszy krok!
W przyszłym roku ma rozpocząć się remont nieczynnej zajezdni tramwajowej przy ul. Legnickiej. Obiekt jest aktualnie wykorzystywany przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, który gromadzi i serwisuje tam swoją kolekcję zabytkowych tramwajów i autobusów. Nadchodząca inwestycja ma być pierwszym krokiem w kierunku stworzenia pełnoprawnego muzeum.
Działalności Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego poświęciliśmy artykuł w 60. wydaniu magazynu Wroclife. To grupa miłośników historycznych pojazdów, która od lat odrestaurowuje i przywraca do użytku tramwaje, autobusy oraz pojazdy zaplecza technicznego.
W zajezdni przy ul. Legnickiej już teraz zgromadzone są istne perełki transportu miejskiego – zarówno z okresu przedwojennego, pierwszych lat polskiego Wrocławia, jak i czasów PRL. Obecnie w obiekcie stacjonuje ok. 40 wagonów i autobusów, z czego aż 9 powstało jeszcze przed II wojną światową.
Obecnie kolekcję można oglądać jedynie podczas specjalnych przejazdów oraz dni otwartych. Miasto planuje jednak stworzenie w tym miejscu muzeum wrocławskiej komunikacji miejskiej z prawdziwego zdarzenia.
– Na dni Otwarte Zajezdni Popowice, czyli pokazy zabytkowych tramwajów i autobusów, tłumnie przychodzą całe rodziny. Linie turystyczne, obsługiwane tramwajami i autobusami retro, cieszą się ogromną popularnością. Premierowo demonstrowane po remontach pojazdy budzą zaciekawienie. Wydarzenia organizowane w ostatnich latach na terenie zajezdni i związane z zajezdnią niezbicie dowodzą, że to miejsce ma duży potencjał, w który warto inwestować – zauważa Sebastian Wolszczak, wicedyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego.
Pierwszym etapem tworzenia muzeum ma być remont hal. Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami, prace miałyby rozpocząć się już w przyszłym roku.
– Dokumentacja projektowa będzie gotowa do sierpnia 2026 roku. Roboty budowlane powinny się rozpocząć w przyszłym roku – oczywiście musimy tu działać w porozumieniu ze służbami konserwatorskimi, bo hala jest wpisana do rejestru zabytków – mówi Marian Nowotyński, wicedyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego, nadzorującego realizację zadania.
Sam budynek Zajezdni „Popowice” pochodzi z 1901 roku. Został wybudowany dla Wrocławskiego Towarzystwa Kolei Ulicznej (Breslauer Strassen-Eisenbahn Gesellschaft). Przygotowywany projekt remontu zakłada przywrócenie na dachach od strony ul. Legnickiej charakterystycznych neogotyckich sterczyn, które do około 1930 roku zdobiły front i tył obu hal (dziś zachowały się jedynie tylne elementy).
Najpopularniejsze teraz
-
Dodatkowa rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Są jeszcze wolne miejsca na studiach
-
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką
-
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia
-
Nowe koszulki Śląska Wrocław! Cała Polska już wie, że są najładniejsze w Ekstraklasie.
-
Rock and roll pod gołym niebem. Już w sobotę Wrocławska Potańcówka na placu Wolności
-
Tauron Nowe Horyzonty. Kino za darmo na Rynku i w Leśnicy: Zobacz trailery
-
Trener Ante Simundza i Michał Szromnik przed Górnik - Śląsk
-
Już dziś świetlny przejazd na rolkach przez Wrocław
-
Co robić w weekend we Wrocławiu? Kino, sport, taniec i spacer po Parku Tysiąclecia
-
Rząd szykuje wielke zmiany w mieszkaniach. Oto szczegóły
-
Gotówka coraz mniej mile widziana? „Proszę zapłacić kartą”
-
Kaśka Sochacka, Vito Bambino i Mrozu wystąpią we Wrocławiu. Znamy program Letnich Brzmień 2026
-
Praca za granicą w wakacje. Gdzie szukać bezpiecznych ofert i ile można zarobić?
-
Nowe miejsca do sportu i rekreacji w gminie Siechnice. Powstaną boiska i bieżnia
-
Europejski turniej baseballu we Wrocławiu. Droga na Olimpiadę Los Angeles 2028
Najpopularniejsze
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką
W najbliższy weekend, 25 i 26 lipca, Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice ponownie zamieni się w plenerowe kino. Tym razem pokazy odbędą się na Padoku Zielonym, gdzie będzie można bezpłatnie obejrzeć filmy „Drama” i „Wielka Warszawska”.
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia
Około 400 uczestników wzięło udział w piątkowym Nightskatingu we Wrocławiu. Miłośnicy rolek, wrotek i longboardów pokonali wieczorem trasę prowadzącą przez główne ulice miasta, rozpoczynając i kończąc przejazd przy Narodowym Forum Muzyki.


