Wrocławskie publikacje docenione podczas gali Nagrody Historycznej Klio

Wroclife • 2025-11-28 Wrocławskie publikacje docenione podczas gali Nagrody Historycznej Klio

Podczas tegorocznej gali Nagrody Historycznej Klio jury doceniło dwie pozycje wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oraz publikacje naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego. Nagroda Klio to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej od 1995 roku za publikacje wnoszące wybitny wkład w badania historyczne.

Nagroda I stopnia w kategorii monografia naukowa trafiła w tym roku do Dagmary Adamskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego, wyróżnionej za książkę "Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku", opublikowaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej praca, oparta na szerokiej bazie źródłowej i imponująco interdyscyplinarnych badaniach, wnosi nowe spojrzenie na gospodarcze, kulturowe i społeczne znaczenie winiarstwa w regionie. Jury doceniło zarówno naukową rzetelność autorki, jak i umiejętność odtworzenia mało znanego fragmentu dziejów Śląska, czyniąc z publikacji ważny wkład w rozwój badań nad średniowieczem i historią lokalną.

Książka dr. Marka Żaka „Drudzy w mieście. Życie codzienne ludności polskiej w Legnicy 1945-1948”, wydana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, który prowadzi Centrum Historii Zajezdnia, otrzymała z kolei nagrodę II stopnia w kategorii „varsaviana”, która w tym roku została rozszerzona do „regionalia/varsaviana”. Dzięki temu szansę na wyróżnienie otrzymały również publikacje opisujące inne części Polski.

Warto podkreślić, że w tej samej kategorii nagroda III stopnia także powędrowała do autora dolnośląskiego – otrzymał ją prof. Jarosław Syrnyk za „Łemkowskie rozdroże” (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego).

Autorka wydawnictwa Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” triumfowała natomiast w nowej kategorii, której celem było docenienie edycji źródłowych. Jury przyznało publikacji Lucyny Ratkowskiej-Widlarz „Wypowiedziane i niewypowiedziane. Teksty i konteksty odpowiedzi biskupów niemieckich na orędzie biskupów polskich” II nagrodę.

Podczas gali przewodniczący jury, dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò, podkreślił niezwykłą wartość publikacji historycznych: – Autorzy nominowanych książek prezentują niezwykle ciekawy sposób komunikowania. Książki historyczne mają się bardzo dobrze, historia nie stała się nauką w wieży z kości słoniowej i to jest zasługa także tych niezwykłych publikacji – tłumaczył, zwracając uwagę na wagę badań lokalnych. – Historia lokalna, której poświęconych jest wiele nominowanych w tym roku książek, podkreśla, jak ta tematyka jest istotna dla autorów oraz samych czytelników – dodał.

Nagroda Klio to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla publikacji historycznych w Polsce. Gala wręczenia nagród odbyła się 27 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie.

найбільш популярний

Академічний ярмарок вакансій

Академічний ярмарок вакансій

14 і 15 березня 2023 року відбудеться Академічний ярмарок вакансій, який організовують Бюро кар’єри Politechniki Wrocławskiej та Фонд Manus
читати більше
Нова Пошта  -  у  місті Вроцлав

Нова Пошта - у місті Вроцлав

Мешканцям міста Вроцлав нарешті стали доступними послуги Нової Пошти.
читати більше
Цікаві місця поблизу Вроцлава, які необхідно відвідати

Цікаві місця поблизу Вроцлава, які необхідно відвідати

Географічне розташування Вроцлава відкриває багато переваг, зокрема і можливість відвідати історичні місця, пам’ятки культури, архітектури та природні дива.
читати більше
Басейн у Польщі. Як підготуватися до літнього сезону?

Басейн у Польщі. Як підготуватися до літнього сезону?

Мої друзі 24 лютого 2022 року перебували на відпочинку, до Харкова вони не повернулися. І хоча зимової одежі було обмаль, мали купальні костюми, ласти, з якими їх забрав евакуаційний рейс до Польщі. Як ми зустрінемо літо 2022? Фізичні вправи та водні процедури гарний спосіб підтримати своє здоров'я. Тож планую похід до басейну у місті Ярочин недалеко від Познані.
читати більше