Bank Słoików we Wrocławiu. Jeśli robisz przetwory, musisz poznać to miejsce!
We Wrocławiu powstał pierwszy Bank Słoików. W miejscu tym można za darmo oddać lub wymienić słoiki na przetwory. To kolejna inicjatywa promująca ekologiczny styl życia, a przy tym pozwalająca zaoszczędzić.
Bank Słoików we Wrocławiu działa przy Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Lepsze Jutro” na Ołbinie (ul. Prusa). Może z niego skorzystać każdy zainteresowany. Zasada działania jest prosta: z samoobsługowego regału każdy może wziąć potrzebny mu słoik, a także zostawić te, które mu zalegają w domu.
Przynosząc słoiki do banku pamiętajmy, że powinny one być w dobrym stanie – nieuszkodzone, puste oraz czyste. Najlepiej gdybyśmy oddawali komplety z zakrętkami. Do banku można przynosić słoiki o różnych pojemnościach. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać taki pojemnik, jakiego potrzebuje - bez względu na to, czy planuje zakisić ogórki i kapistę, przygotować domowy dżem czy kimchi.
– Nie marnujmy. Niepotrzebne słoiki przekażmy osobom, które zrobią z nich użytek. Przetwarzajmy warzywa i owoce, chroniąc je przed zepsuciem. Wekujmy żywność zamiast wyrzucać. Taki drugi obieg przedmiotów i rozsądne gospodarowanie zasobami jest ekonomiczne i ekologiczne – mówi Aleksandra Palus, rzecznik prasowy Ekosystemu.
Bank Słoików na Ołbinie otwarty jest nie tylko dla działkowców, ale też i wszystkich zainteresowanych wrocławian. Wrocławski Ekosystem, który jest pomysłodawcą tego rozwiązania, zapowiada że podobne regały w najbliższym czasie staną też przy innych ogrodach działkowych. Organizatorzy do akcji zapraszają też inne podmioty m.in. targowiska, Centra Aktywności Lokalnej i rady osiedli.
– Bank słoików można założyć samodzielnie. Bankiem może być niepotrzebny regał lub skrzynka - tutaj z pewnością nie trzeba wiele, by uruchomić akcję. Zachęcamy, by banki przygotowywać z tego, co już mamy. Z pewnością znajdą się osoby, które chętnie zostawią lub przyjmą niepotrzebne słoiki – mówi Aleksandra Palus.
Chętnym organizatorzy udostępniają pakiet informacji o akcji, w tym plakat informacyjny przedstawiający zasady funkcjonowania banku słoików (adres do kontaktu: edukacja@ekosystem.wroc.pl). Co ważne, nadwyżki słoików zostaną zagospodarowane - trafią do recyklingu i zostaną przetworzone na nowe szklane opakowania, jak każde szkło opakowaniowe, które powinniśmy umieszczać w zielonym pojemniku lub worku.
Banki słoików funkcjonują już z powodzeniem m.in. w Trójmieście, Wejherowie czy Krakowie. We Wrocławiu inicjatywa wpisuje się w kampanię „Wrocław nie marnuje”, w ramach której Miasto i mieszkańcy wspólnie wypracowują dobre praktyki zmierzające do zmniejszenia marnowania żywności oraz innych zasobów. W ramach kampanii, na terenie wybranych ogrodów działkowych, funkcjonują już regały do wymiany książek oraz specjalne stoły, gdzie działkowcy mogą zostawiać plony (owoce, warzywa) czy sadzonki roślin, których mają w nadmiarze. To świetna okazja do bezinteresownego dzielenia się. Sprzyja budowaniu silniejszej społeczności lokalnej.
Najpopularniejsze teraz
-
Dodatkowa rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Są jeszcze wolne miejsca na studiach
-
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką
-
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia
-
Nowe koszulki Śląska Wrocław! Cała Polska już wie, że są najładniejsze w Ekstraklasie.
-
Rock and roll pod gołym niebem. Już w sobotę Wrocławska Potańcówka na placu Wolności
-
Tauron Nowe Horyzonty. Kino za darmo na Rynku i w Leśnicy: Zobacz trailery
-
Trener Ante Simundza i Michał Szromnik przed Górnik - Śląsk
-
Już dziś świetlny przejazd na rolkach przez Wrocław
-
Co robić w weekend we Wrocławiu? Kino, sport, taniec i spacer po Parku Tysiąclecia
-
Rząd szykuje wielke zmiany w mieszkaniach. Oto szczegóły
-
Gotówka coraz mniej mile widziana? „Proszę zapłacić kartą”
-
Kaśka Sochacka, Vito Bambino i Mrozu wystąpią we Wrocławiu. Znamy program Letnich Brzmień 2026
-
Praca za granicą w wakacje. Gdzie szukać bezpiecznych ofert i ile można zarobić?
-
Nowe miejsca do sportu i rekreacji w gminie Siechnice. Powstaną boiska i bieżnia
-
Europejski turniej baseballu we Wrocławiu. Droga na Olimpiadę Los Angeles 2028
Najpopularniejsze
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką
W najbliższy weekend, 25 i 26 lipca, Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice ponownie zamieni się w plenerowe kino. Tym razem pokazy odbędą się na Padoku Zielonym, gdzie będzie można bezpłatnie obejrzeć filmy „Drama” i „Wielka Warszawska”.
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia
Około 400 uczestników wzięło udział w piątkowym Nightskatingu we Wrocławiu. Miłośnicy rolek, wrotek i longboardów pokonali wieczorem trasę prowadzącą przez główne ulice miasta, rozpoczynając i kończąc przejazd przy Narodowym Forum Muzyki.


