Wrocławski Pomnik Żołnierzy Niezłomnych uznany jednym ze 100 najlepszych dzieł świata
Odsłonięty w maju na skwerze przy ul. Borowskiej Pomnik Żołnierzy Niezłomnych znalazł się w gronie stu najpiękniejszych dzieł sztuki na świecie w konkursie CODAworx 2024. Teraz ma jeszcze szansę na nagrodę publiczności
CODAworx to największa amerykańska platforma zajmująca się sztuką w architekturze i przestrzeni publicznej. Łączy ona artystów, projektantów, architektów, deweloperów oraz przede wszystkim jednostki publiczne zajmujące się włączaniem sztuki do architektury. CODAworx organizuje coroczny prestiżowy konkurs CODAawards, który wyróżnia najlepsze projekty w dziedzinie sztuki publicznej i zintegrowanej z architekturą na całym świecie. Obecnie edycja jest już 12. tego renomowanego konkursu. Wrocławski pomnik trafił właśnie do TOP 100 międzynarodowego rankingu, jako jedyny obiekt z Polski.
– To wielki sukces wszystkich jednostek związanych na każdym z etapów prac tego złożonego i wymagającego projektu, który tworzyliśmy razem od kilku lat – komentuje dr Konrad Urbanowicz, jeden z autorów projektu.
Pomnik upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych w maju stanął na skwerze pomiędzy ulicami Borowską, Glinianą i Dyrekcyjną i od początku cieszy się sporym uznaniem wśród miłośników sztuki. Kreacja wrocławskich artystów Tomasza i Konrada Urbanowiczów przestawia żołnierzy antykomunistycznego podziemia zatopionych w 9 bryłach szkła. Symboliczne jest to, że sylwetki zdają się iść w różnych kierunkach.
– Pomnik Żołnierzy Niezłomnych w symboliczny sposób pokazuje sytuację całego pokolenia, które po 1945 roku znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dlaczego powstał we Wrocławiu? W naszym mieście było najwięcej – poza Warszawą – powstańców warszawskich, we Wrocławiu osiedlił się syn Adama Lazarowicza „Klamry”, dowódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, tu stracony został ppłk Ludwik Marszałek „Zbroja”, tu mieszkał płk Jerzy Woźniak. Działały struktury WiN, NSZ i wielu innych konspiracyjnych formacji niepodległościowych, a na Cmentarzu Osobowickim leży ponad 300 ofiar stalinowskich represji – tłumaczy dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
Umieszczenie dzieła w TOP 100 rankingu to jednak dopiero początek. Teraz w ramach CODAworx wybrani mają zostać zwycięzcy w 10 kategoriach. Ogłoszenia wyników można spodziewać się 30 sierpnia. Do 2 lipca z kolei potrwa głosowanie publiczności, na podstawie którego przyznawane będą nagrody główne.
Najpopularniejsze teraz
-
Dodatkowa rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Są jeszcze wolne miejsca na studiach
-
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką
-
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia
-
Nowe koszulki Śląska Wrocław! Cała Polska już wie, że są najładniejsze w Ekstraklasie.
-
Rock and roll pod gołym niebem. Już w sobotę Wrocławska Potańcówka na placu Wolności
-
Tauron Nowe Horyzonty. Kino za darmo na Rynku i w Leśnicy: Zobacz trailery
-
Trener Ante Simundza i Michał Szromnik przed Górnik - Śląsk
-
Co robić w weekend we Wrocławiu? Kino, sport, taniec i spacer po Parku Tysiąclecia
-
Już dziś świetlny przejazd na rolkach przez Wrocław
-
Rząd szykuje wielke zmiany w mieszkaniach. Oto szczegóły
-
Gotówka coraz mniej mile widziana? „Proszę zapłacić kartą”
-
Kaśka Sochacka, Vito Bambino i Mrozu wystąpią we Wrocławiu. Znamy program Letnich Brzmień 2026
-
Praca za granicą w wakacje. Gdzie szukać bezpiecznych ofert i ile można zarobić?
-
Nowe miejsca do sportu i rekreacji w gminie Siechnice. Powstaną boiska i bieżnia
-
Europejski turniej baseballu we Wrocławiu. Droga na Olimpiadę Los Angeles 2028
найбільш популярний
Нова Пошта - у місті Вроцлав
Мешканцям міста Вроцлав нарешті стали доступними послуги Нової Пошти.
Цікаві місця поблизу Вроцлава, які необхідно відвідати
Географічне розташування Вроцлава відкриває багато переваг, зокрема і можливість відвідати історичні місця, пам’ятки культури, архітектури та природні дива.


