Wrocław: 7 kwietnia komunikacja miejska będzie darmowa
Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Wrocławia uchwalona została poprawka do cennika wrocławskiego MPK, która ustaliła dodatkowe dni, w które usługi MPK będą darmowe dla wszystkich. Pierwszy taki dzień wypada już 7 kwietnia. Są też 50-procentowe ulgi na bilety dla kolejnych grup pasażerów.
Decyzją radnych miejskich korzystanie z wrocławskich autobusów i tramwajów będzie bezpłatne w dni, w których w Polsce odbywają się wybory. Nowy przepis obowiązywać zacznie jeszcze przed wyborami samorządowymi, co oznacza że pierwszym takim dniem będzie niedziela, 7 kwietnia.
– Zachęcamy wszystkich mieszkańców, tak jak w przypadku wyborów parlamentarnych, do głosowania. Liczę, że i tym razem pobijemy rekord. By to ułatwić mieszkańcom, wprowadziliśmy bezpłatną komunikację w dni wyborcze – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
W ramach tej samej uchwały radni rozszerzyli też katalog osób uprawnionych do korzystania z biletów ulgowych. Z 50% zniżki będą będą mogły korzystać teraz także osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Ulga będzie dostępna zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych i obejmie wszystkie typy biletów (w tym jednorazowe i czasowe). Uprawniony w trakcie kontroli będzie musiał poza biletem ulgowym okazać kontrolerowi legitymację lub orzeczenie o niepełnosprawności.
– Wprowadzenie rozwiązania ulgowych przejazdów dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością to odpowiedź na postulaty wielotysięcznej społeczności osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Przypomnijmy – to 16 tysięcy osób które obejmą ulgi we Wrocławiu. Rozwiązanie będzie służyć aktywizacji zawodowej oraz społecznemu wyrównywaniu szans i budowaniu struktur dostępności w mieście. Łatwiejszy i tańszy dojazd do pracy zwiększa liczbę osób aktywnych zawodowo, a tym samym generuje większą liczbę osób płacących podatki w mieście – tłumaczy Adam Komar z fundacji Potrafię Pomóc.
To kolejne ulgi w cenniku wrocławskiej komunikacji miejskiej. Wrocław od lat rozszerza katalog osób uprawnionych do ulgowych, a nawet bezpłatnych przejazdów. Obecnie za darmo z komunikacji miejskiej w naszym mieście mogą korzystać seniorzy, którzy ukończyli 65 rok życia, podczas gdy w innych miastach taki przywilej mają najczęściej dopiero 70-latkowie. Z MPK za darmo korzystają też dzieci i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do ukończenia 21. roku życia.
– Zostawiamy dotychczasowy katalog ulg i bezpłatnych przejazdów, poszerzamy go jeszcze o ulgowe przejazdy dla osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, udokumentowaną legitymacją osoby niepełnosprawnej lub orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu.
Z wyliczeń wrocławskiego magistratu wynika, że obecnie przejazd co drugiego pasażera jest finansowany z budżetu Wrocławia. W ubiegłym roku z przejazdów komunikacją miejską we Wrocławiu skorzystało 194,5 mln pasażerów. Wpływy z biletów wyniosły 208 mln zł.
Najpopularniejsze teraz
-
Dodatkowa rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Są jeszcze wolne miejsca na studiach
-
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką
-
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia
-
Nowe koszulki Śląska Wrocław! Cała Polska już wie, że są najładniejsze w Ekstraklasie.
-
Rock and roll pod gołym niebem. Już w sobotę Wrocławska Potańcówka na placu Wolności
-
Tauron Nowe Horyzonty. Kino za darmo na Rynku i w Leśnicy: Zobacz trailery
-
Trener Ante Simundza i Michał Szromnik przed Górnik - Śląsk
-
Co robić w weekend we Wrocławiu? Kino, sport, taniec i spacer po Parku Tysiąclecia
-
Już dziś świetlny przejazd na rolkach przez Wrocław
-
Rząd szykuje wielke zmiany w mieszkaniach. Oto szczegóły
-
Gotówka coraz mniej mile widziana? „Proszę zapłacić kartą”
-
Kaśka Sochacka, Vito Bambino i Mrozu wystąpią we Wrocławiu. Znamy program Letnich Brzmień 2026
-
Praca za granicą w wakacje. Gdzie szukać bezpiecznych ofert i ile można zarobić?
-
Nowe miejsca do sportu i rekreacji w gminie Siechnice. Powstaną boiska i bieżnia
-
Europejski turniej baseballu we Wrocławiu. Droga na Olimpiadę Los Angeles 2028
Najpopularniejsze
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką
W najbliższy weekend, 25 i 26 lipca, Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice ponownie zamieni się w plenerowe kino. Tym razem pokazy odbędą się na Padoku Zielonym, gdzie będzie można bezpłatnie obejrzeć filmy „Drama” i „Wielka Warszawska”.
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia
Około 400 uczestników wzięło udział w piątkowym Nightskatingu we Wrocławiu. Miłośnicy rolek, wrotek i longboardów pokonali wieczorem trasę prowadzącą przez główne ulice miasta, rozpoczynając i kończąc przejazd przy Narodowym Forum Muzyki.

