Rolnicy nadal protestują. Prezydent Wrocławia o możliwym rozwiązaniu manifestacji: zaostrzyłoby formę protestu

Wroclife • 2024-02-12 Rolnicy nadal protestują. Prezydent Wrocławia o możliwym rozwiązaniu manifestacji: zaostrzyłoby formę protestu

We Wrocławiu, podobnie jak w innych rejonach Polski od piątku trwają protesty rolników. Blokada prowadzona jest m.in. na al. Jana III Sobieskiego, a także drogach dojazdowych do stolicy Dolnego Śląska. Z zapowiedzi związkowców wynika, że strajki mogą potrwać nawet do 19 lutego, a uciążliwości dla mieszkańców mają być jeszcze większe.

Przypomnijmy, że rolnicy zrzeszeni w Solidarności Rolników Indywidualnych prowadzą na terenie całej Polski strajk generalny, który od piątkowego poranka objawia się blokowaniem wybranych dróg. Rolnicy w ten sposób sprzeciwiają się politykom Unii Europejskiej m.in. w zakresie wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu, który ich zdaniem znacznie zwiększy koszty produkcji i jednocześnie nadmiernemu importowi żywności np. z Ukrainy, która przez inne standardy może być produkowana taniej niż w krajach UE.

– Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP – przekazali w swoim manifeście związkowcy z Solidarności RI.

Protesty rolników we Wrocławiu

Protesty rolników od ubiegłego piątku znacznie utrudniają też życie mieszkańców Wrocławia. Protestujący przez cały weekend blokowali m.in. 2 z 3 pasów ruchu na al. Jana III Sobieskiego. Tu w ciągu ostatnich godzin sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej, bo intensywne deszcze spowodowały podtopienie drogi, którą kierowcy objeżdżali protesty.

– Ze względu na wysokie stany wód na Widawie i lokalne podtopienie drogi w okolicy mostku nad ul. Wilczycką (na terenie gm. Długołęka) zamknięta dla ruchu jest ul. Wilczycka - także od strony Wrocławia – przekazała nam w niedzielę Monika Dubec z wrocławskiego maistratu.

Utrudnienia występują też na drogach dojazdowych do Wrocławia. W niedzielę w godzinach wieczornych strajk odbywał się m.in. na krajowej „ósemce”, przez co niektórych wracającym od strony Kłodzka powrót do Wrocławia znacznie się wydłużył.

Nic nie zapowiada jednak, że najbliższe dni mają przynieść znaczącą poprawę, a wręcz rolnicy deklarują jeszcze zaostrzenie protestów. Do wrocławskie urzędu wpłynęła już informacja o planowanym na czwartek zgromadzeniu, które ma odbywać się w godz. 10:00 – 15:00 na trasie: Dom Europy, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej (ul. Widok 10) - ul. Kazimierza Wielkiego - ul. Oławska - Plac Społeczny - Dolnośląski Urząd Wojewódzki (Plac Powstańców Warszawy 1) oraz do 17:00 stacjonarnie przed lokalną siedzibą KE przy ul. Widok. Wszystko wskazuje więc na to, że tego dnia traktory mogą pojawić się także w ścisłym centrum Wrocławia generując jeszcze większe utrudnienia.

Prezydent zabrał głos

Do protestów i niezadowolenia mieszkańców w mediach społecznościowych odniósł się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Część wrocławian miała domagać się, by włodarz formalnie rozwiązał zgromadzenie publiczne. Wrocławski magistrat korzystał z takiego rozwiązania m.in. podczas marszu narodowców z okazji 11 listopada.

Prezydent przekazał jednak, że nie bierze takiego rozwiązania pod uwagę. – Liczę, że utrudnienia potrwają krócej niż do deklarowanego przez rolników 19 lutego. Jednocześnie, odnosząc się do głosów sugerujących rozwiązanie zgromadzenia, chciałbym wyjaśnić, że nie rozwiązałoby to istniejących utrudnień, a jedynie zaostrzyłoby formę protestu paraliżując kolejne obszary Wrocławia – napisał Jacek Sutryk.

Prezydent jednocześnie zadeklarował, że służby miejskiej (w tym Straż Miejska, MPK i Centrum Zarządzania Kryzysowego) przez cała dobę monitorują sytuację na wrocławskich ulicach. Zwrócił się także do wojewody i policji o podjęcie działań mających na celu wygaszenie lub zminimalizowanie uciążliwości protestów.

Jak ominąć protesty?

Policja i Urząd Miejski Wrocławia wyznaczyły alternatywne drogi, którymi można ominąć protesty na Psim Polu:

  • od centrum: al. Sobieskiego (kierunek Długołęka) i skrzyżowanie dróg Mirków/Długołęka - zjazd z ul. Sobieskiego w ul. Kowalską (kierunek Swojczycze), Wilczyce, Kiełczów, Piecowice, Bielawa, Raków, Borowa;

  • do centrum: al. Sobieskiego (kierunek Wrocław) - zjazd w miejscowości Długołęka w kierunku miejscowości Szczodre, Domaszczyn, Łącznik Długołęka, A8 - zjazd ul. Żmigrodzka (Wrocław Północ);

  • rondo Kiełczówek / rondo Łany – objazd: od strony Siechnic - wyjazd Dobrzykowice, Kiełczówek, Wilczyce, Piecowice, Raków. Powrót w odwrotnym kierunku.

Najpopularniejsze teraz

Najpopularniejsze

Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Od 1 czerwca weszły w życie nowe zasady dotyczące korzystania z parkingu przy centrum handlowym Magnolia. To odpowiedź na powracające skargi klientów, którzy przyjeżdżając na zakupy, często musieli długo krążyć po parkingu w poszukiwaniu wolnego miejsca
przeczytaj więcej
Śląsk Wrocław planuje wzmocnić kadrę przynajmniej trzema zawodnikami. Znamy pierwsze nazwisko, które jest wiązane z klubem. To środkowy pomocnik

Śląsk Wrocław planuje wzmocnić kadrę przynajmniej trzema zawodnikami. Znamy pierwsze nazwisko, które jest wiązane z klubem. To środkowy pomocnik

Pomimo tego, że trener Śląska Wrocław zapewniał na konferencji, że teraz przez drużyną przede wszystkim odpoczynek, trudno przypuszczać, że sztab szkoleniowy spoczął na laurach. Ante Šimundža zapowiada, że do kadry powinno dołączyć przynajmniej trzech piłkarzy, a możliwe, że będzie ich o jednego lub dwóch więcej.
przeczytaj więcej
Woda jako źródło życia: MPWiK i Strażacy razem na rzecz mieszkańców!

Woda jako źródło życia: MPWiK i Strażacy razem na rzecz mieszkańców!

Wrocławskie MPWiK łączy siły ze Strażakami. Komenda Miejska PSP we Wrocławiu została właśnie ambasadorem kampanii #PijKranówkę. Działanie to wpisuje się też w miejski program „Bezpieczny Wrocław”, którego celem jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa mieszkańców.
przeczytaj więcej
Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50

Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50

Nowoczesny SUV powinien dziś oferować coś więcej niż tylko atrakcyjny wygląd. Liczy się komfort podróżowania, przestrzeń, technologie oraz poczucie bezpieczeństwa na co dzień. Właśnie taki jest nowy Citroën C5 Aircross – model stworzony z myślą o kierowcach, którzy oczekują wygody i nowoczesnych rozwiązań bez kompromisów.
przeczytaj więcej