PKP ogłasza wyczekiwany przetarg. Wiadukt nad Buforową i przystanki kolejowe na Grabiszyńskiej, Hallera i Powstańców Śląskich

Bartosz Senderek • 2023-10-18 PKP ogłasza wyczekiwany przetarg. Wiadukt nad Buforową i przystanki kolejowe na Grabiszyńskiej, Hallera i Powstańców Śląskich

Spółka PKP PLK na początku tego tygodnia ogłosiła przetarg na zaprojektowanie przebudowy Wrocławskiego Węzła Kolejowego. Inwestycja taka miałaby przyczynić się do istnej kolejowej rewolucji we Wrocławiu w tym likwidacji przejazdu uniemożliwiającego poprowadzenie nie tramwaju na Jagodno oraz uruchomienie ruchu pasażerskiego na obwodnicy towarowej.

Warto podkreślić, że przetarg dotyczy jedynie dokumentacji projektowej, a czas jego realizacji to 1330 czyli ponad 3,5 roku. I o ile w tym czasie nie zmieni się koncepcje, wybudowania wszystkich zaprojektowanych zmian można więc byłoby się spodziewać w perspektywie jeszcze kolejnych kilku lat.

Ogłoszony przetarg dotyczy jednak wielu kwestii, o których we Wrocławiu mówi się od lat. Jedną z istotniejszych jest wyniesienie linii 285 na wiadukt kolejowy. To kontrowersyjny odcinek przecinający się z ul. Buforową, gdzie toczy się bój o linię tramwajową – miasto nie może jej wybudować z uwagi na przecinanie się tras tramwajowej i kolejowej, budowa wiaduktu rozwiązałaby ten problem i dała zielone światło dla inwestycji tramwajowej.

Innym arcyważnym punktem przetargu jest rozbudowa Towarowej Obwodnicy Wrocławia czyli trasy między Brochowem i ul. Grabiszyńską. Wykorzystywana obecnie jedynie do ruchu towarowego linia przebiega przez kilka dużych i szybko rozwijających się osiedli Wrocławia. Przetarg przewiduje rozbudowanie jej o dodatkowy tor i przystosowanie do ruchu pasażerskiego z prędkością nawet do 120 km/h.

Na dzisiejszej obwodnicy towarowej w przyszłości miałby powstać przystanki pasażerskie. Dokumentacja przetargowa planuje ich budowę przy skrzyżowaniach linii z ulicami:

  • Hallera (robocza nazwa przystanku „Gajowice”) – miałby on być zlokalizowany w pobliżu CH Borek/Górki "PaFaWag" i umożliwiać przesiadkę na kursujące al. Hallera tramwaje i autobusy;

  • Grabiszyńską – w rejonie dawnego stadionu Śląska;

  • Powstańców Śląskich – koło „radia i telewizji”/pętli tramwajowej „Krzyki”

  • Borowską – w rejonie szpitala, przyszły węzeł przesiadkowy;

  • Buforową.

Innym punktem przetargu jest budowa łącznicy między liniami 276 (Wrocław-Międzylesie) i 349/750 (obwodnica towarowa). W planie są też łącznice linii 274 i 758 z kierunku Wałbrzych w kierunku Wrocław Brochów, budowa zelektryfikowanej łącznicy kolejowej między liniami nr 274 i 758 z kierunku Wałbrzych w kierunku Wrocław Muchobór oraz budowa łącznicy kolejowej między liniami kolejowymi nr 274 i 756.

PKP PLK chce też, żeby projektant uwzględnił w dokumentacji modernizację urządzeń stacyjnych na stacjach Wrocław Gądów i Wrocław Brochów.

найбільш популярний

Академічний ярмарок вакансій

Академічний ярмарок вакансій

14 і 15 березня 2023 року відбудеться Академічний ярмарок вакансій, який організовують Бюро кар’єри Politechniki Wrocławskiej та Фонд Manus
читати більше
Нова Пошта  -  у  місті Вроцлав

Нова Пошта - у місті Вроцлав

Мешканцям міста Вроцлав нарешті стали доступними послуги Нової Пошти.
читати більше
Цікаві місця поблизу Вроцлава, які необхідно відвідати

Цікаві місця поблизу Вроцлава, які необхідно відвідати

Географічне розташування Вроцлава відкриває багато переваг, зокрема і можливість відвідати історичні місця, пам’ятки культури, архітектури та природні дива.
читати більше
Басейн у Польщі. Як підготуватися до літнього сезону?

Басейн у Польщі. Як підготуватися до літнього сезону?

Мої друзі 24 лютого 2022 року перебували на відпочинку, до Харкова вони не повернулися. І хоча зимової одежі було обмаль, мали купальні костюми, ласти, з якими їх забрав евакуаційний рейс до Польщі. Як ми зустрінемо літо 2022? Фізичні вправи та водні процедури гарний спосіб підтримати своє здоров'я. Тож планую похід до басейну у місті Ярочин недалеко від Познані.
читати більше