Wzgórze Partyzantów. Do czego służył kocioł schowany w zasypanym pomieszczeniu? [ZDJĘCIA]
Robotnikom remontującym Bastion Sakwowy zwany także Wzgórzem Partyzantów, dostali się do jednego z dwóch zasypanych pomieszczeń pod remontowaną budowlą. Okazał się, że wewnątrz znajduje się ogromny kocioł.
O tym, że budowlańcy przedostają się do tajemnych pomieszczeń zasypanych gruzem informowaliśmy już na początku tego miesiąca. Oba pomieszczenia, choć przez ostatnie lata były niedostępne, zostały zaznaczone na historycznych planach obiektu.
Zarząd Inwestycji Miejskich, który nadzoruje prace w Bastionie Sakwowym ujawnia, że robotnicy oczyścili już pierwsze z pomieszczeń i dokonali przeglądu znajdujących się tam przedmiotów. Roboty wykonywane były mini koparką oraz ręcznie pod nadzorem konserwatora zabytków.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że tajemnicze pomieszczenie znajdujące się od serlianą północną najprawdopodobniej służyło jako pomieszczenie gospodarcze. Wewnątrz poza gruzem i piaskiem, którym lokal został zasypany, znajdowały się kilogramy złomu, potłuczone elementy szklane i kamienne, a także najciekawsze odkrycie – ogromny metalowy kocioł. Według historyków mógł on być wykorzystywany w związku z funkcjonowaniem fontann na badionie.
fot. Zarząd Inwestycji MiejskichW najbliższym czasie planowane jest też wejście do podobnego pomieszczenia pod serlianą południową. Co się w niej znajduje? Tego na razie także nie wiadomo.
Przypomnijmy, że prace na Bastionie Sakwowym trwają od wiosnny ubiegłego roku. Koszt pierwszego etapu remontu to 27 mln zł, część tej kwoty miasto otrzymało w ramach rządowego programu Polski Ład. Koniec remontu planowany jest na ten rok.
Najpopularniejsze teraz
-
Dodatkowa rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Są jeszcze wolne miejsca na studiach
-
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką
-
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia
-
Nowe koszulki Śląska Wrocław! Cała Polska już wie, że są najładniejsze w Ekstraklasie.
-
Rock and roll pod gołym niebem. Już w sobotę Wrocławska Potańcówka na placu Wolności
-
Tauron Nowe Horyzonty. Kino za darmo na Rynku i w Leśnicy: Zobacz trailery
-
Trener Ante Simundza i Michał Szromnik przed Górnik - Śląsk
-
Już dziś świetlny przejazd na rolkach przez Wrocław
-
Co robić w weekend we Wrocławiu? Kino, sport, taniec i spacer po Parku Tysiąclecia
-
Rząd szykuje wielke zmiany w mieszkaniach. Oto szczegóły
-
Gotówka coraz mniej mile widziana? „Proszę zapłacić kartą”
-
Kaśka Sochacka, Vito Bambino i Mrozu wystąpią we Wrocławiu. Znamy program Letnich Brzmień 2026
-
Praca za granicą w wakacje. Gdzie szukać bezpiecznych ofert i ile można zarobić?
-
Nowe miejsca do sportu i rekreacji w gminie Siechnice. Powstaną boiska i bieżnia
-
Europejski turniej baseballu we Wrocławiu. Droga na Olimpiadę Los Angeles 2028
Najpopularniejsze
Dodatkowa rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Są jeszcze wolne miejsca na studiach
Politechnika Wrocławska prowadzi dodatkową rekrutację na studia I stopnia. Kandydaci mogą wybierać spośród około 40 kierunków we Wrocławiu oraz w filiach uczelni w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze.
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką
W najbliższy weekend, 25 i 26 lipca, Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice ponownie zamieni się w plenerowe kino. Tym razem pokazy odbędą się na Padoku Zielonym, gdzie będzie można bezpłatnie obejrzeć filmy „Drama” i „Wielka Warszawska”.
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia
Około 400 uczestników wzięło udział w piątkowym Nightskatingu we Wrocławiu. Miłośnicy rolek, wrotek i longboardów pokonali wieczorem trasę prowadzącą przez główne ulice miasta, rozpoczynając i kończąc przejazd przy Narodowym Forum Muzyki.


